05509BA1-CEFE-D2F2-1978C84AC089B863
A17C475A-F970-3194-BBAA00969D56F6B6

Course Directory

Printable Course Schedule: 16/SP

Click File > Print... to print the schedule below or export to Excel.

Semester:

Course Title Day Time Room Credit Instructor Max Cap Restr
AFRST101W01 INTRO AFRICANA STUDIES MWF 09:00AM-09:50A KRJH 224 1.00 Ortiz R 20 R
AFRST104 01 AFRO/LATIN@"GANGS" MWF 01:00PM-01:50P SCCT 3024 1.00 Ortiz R 40 R
AFRST140 01 CARIBBEAN CARNIVAL TR 01:00PM-02:15P SCCT G041 1.00 Westmaas N 40 R
AFRST201W01 DIVERSITY RECONSIDERED TR 10:30AM-11:45A JHSN 225 1.00 Carter D 20 R
AFRST204 01 AFR/AMER HIST FROM 1877 TR 10:30AM-11:45A KRJH 124 1.00 Moore C 40
AFRST217 01 LOVE/HATE TR 02:30PM-03:45P CUPR 207 1.00 Ortiz R
Haley S
40 R
AFRST221 01 AFRICA IN DIASPORA TR 09:00AM-10:15A LIB 211 1.00 Merrill H 40 R
AFRST232 01 "RACE-ING" THE DOM REP MWF 10:00AM-10:50A CUPR 207 1.00 Acosta L 40
AFRST242W01 THE BLACK SELF TR 10:30AM-11:45A BEN 105 1.00 Franklin A 20 R
AFRST262 01 AFR.-AMER. POPULAR MUSIC TR 09:00AM-10:15A SCHA 108 1.00 Woods M 40
AFRST306 01 SEMINAR BLACK EUROPE W 01:00PM-04:00P ARTH 112 1.00 Merrill H 12 R
AFRST362 01 AFR-AMER POPULAR MUSIC TR 09:00AM-10:15A SCHA 108 1.00 Woods M 40
AFRST372W01 UNRAVELING CLEOPATRA TR 01:00PM-02:15P CUPR 207 1.00 Haley S 20 R
AFRST382W01 GLOBAL AFR SOC MOVEMENT MW 11:00AM-12:15P LIB 211 1.00 Westmaas N 20 R
AMST 210 01 CONSUMING/MAKING POP CULT MW 11:00AM-12:15P KRJH 101 1.00 Oh C 40
AMST 239W01 NAT RITUALS&RELG FREEDOM MW 01:00PM-02:15P BEN 201 1.00 Schermerhorn J 20 R
AMST 245 01 MUSIC IN AMER FILM TR
F
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
KRJH 005
KRJH 125
1.00 Hamessley L 40
AMST 420 01 SEM AMER FOLK REVIVALS TR 02:30PM-03:45P SCHA 108 1.00 Hamessley L 12
AMST 421 01 RAGING GODS:SCORSESE&COPPOLA R
M
01:00PM-04:00P
07:00PM 10:00P
BEN 201
BEN 201
1.00 Humphries-Brooks S 12
ANTHR113 01 CULTURAL ANTHROPOLOGY MWF 10:00AM-10:50A KRJH 127 1.00 Starr J 40 R
ANTHR127 01 INTRO LINGUISTIC ANTHR MWF 09:00AM-09:50A KRJH 127 1.00 Urciuoli B 40 R
ANTHR201W01 HISTORY LINGUISTIC THEORY MWF 12:00PM-12:50P KRJH 124 1.00 Urciuoli B 20
ANTHR270W01 ETHNOGRAPHY OF COMMUNICATION TR 01:00PM-02:15P KRJH 203 1.00 Ladousa P 20
ANTHR272 01 ANTHROPOLOGY OF FOOD MWF 11:00AM-11:50A KRJH 127 1.00 Starr J 40
ANTHR302W01 SEM LINGUISTIC SEMIOTICS MW 02:30PM-03:45P KRJH 110 1.00 Urciuoli B 20
ANTHR306 01 SEMINAR BLACK EUROPE W 01:00PM-04:00P ARTH 112 1.00 Merrill H 12 R
ANTHR314 01 ETHN,GENDER,SEXUALITY CHINA TR 02:30PM-03:45P LIST 106 1.00 Starr J 40
ANTHR318 01 ANTHR OF EDUCATION TR 09:00AM-10:15A KRJH 102 1.00 Ladousa P 40 R
ARABC116 01 SECOND TERM ARABIC MWF 11:00AM-11:50A ROOT 310 1.00 Koukjian M 20
ARABC216W01 FOURTH TERM ARABIC MWF 12:00PM-12:50P ROOT 310 1.00 Koukjian M 20
ARCH 106 01 PRINCIPLES OF ARCHAEOLOGY TR
F
10:30AM-11:45A
11:00AM 11:50A
SCCT 2012
SCCT 2012
1.00 Goodale N 24 R
ARCH 243 01 NORTH AMERICAN PREHISTORY WF 01:00PM-02:15P SCCT 2012 1.00 Goodale N
Jones G
24
ARCH 245 01 HUMAN ANCESTORS MW 02:30PM-03:45P SCCT 2012 1.00 Jones G 24
ART 104 01 DRAWING TR 09:00AM-10:15A KTSA 101 1.00 Salzillo W 20 R
ART 104 02 DRAWING TR 10:30AM-11:45A KTSA 101 1.00 Muirhead R 20 R
ART 105 01 DESIGN R 01:00PM-04:00P KTSA 101 1.00 Salzillo W 20 R
ART 106 01 INTRO TO CERAMICS TR 10:30AM-11:45A KTSA 116 1.00 Murtaugh R 16 R
ART 109 01 INTRODUCTION TO SCULPTURE W 01:00PM-04:00P KTSA 116 1.00 Murtaugh R 12 R
ART 116 01 INTRO TO PHOTOGRAPHY M 01:00PM-04:00P KTSA 133 1.00 Woolpert C 16 R
ART 116 02 INTRO TO PHOTOGRAPHY F 01:00PM-04:00P KTSA 133 1.00 Knight R 16 R
ART 160 01 FIGURE DRAWING T 01:00PM-04:00P KTSA 208 1.00 Fine J 20 R
ART 203 01 INTRODUCTION TO PAINTING M 01:00PM-04:00P KTSA 207 1.00 Salzillo W 16 R
ART 213 01 INTRODUCTION TO VIDEO W 01:00PM-04:00P KTSA 144 1.00 Gant L 12 R
ART 221 01 INTRO TO ANIMATION T 01:00PM-04:00P KTSA 144 1.00 Gant L 12 R
ART 235 01 INTAGLIO PRINTMAKING F 01:00PM-04:00P KTSA 206 1.00 Muirhead R 16 R
ART 302 01 ADVANCED PHOTOGRAPHY R 01:00PM-04:00P KTSA 133 1.00 Knight R 16
ART 304 01 ADVANCED PAINTING W 01:00PM-04:00P KTSA 207 1.00 Fine J 16
ART 307 01 ADVANCED 3-D STUDIES T 01:00PM-04:00P KTSA 116 1.00 Murtaugh R 16
ART 502 01 SENIOR PROJECT W 04:00PM-07:00P KTSA 201 1.00 Knight R
Salzillo W
Fine J
Gant L
40
ARTH 152W01 PROSEMINAR IN ART HISTORY MWF 09:00AM-09:50A ARTH 116 1.00 Pokinski D 16 R
ARTH 152W02 PROSEMINAR IN ART HISTORY MWF 10:00AM-10:50A ARTH 116 1.00 Pokinski D 16 R
ARTH 154 01 ART AND CULTURES OF ASIA MW 01:00PM-02:15P MUSM 201 1.00 Goldberg S 40 R
ARTH 220 01 IMAGES WITH(IN) BOOKS MW 08:30AM-09:45A MUSM 201 1.00 Serrano N 40
ARTH 254 01 JAPANESE ART TR 09:00AM-10:15A MUSM 201 1.00 Goldberg S 40
ARTH 262W01 GREECE,ROME&MEDITTERANEAN MW 02:30PM-03:45P ARTH 116 1.00 McEnroe J 20
ARTH 266 01 ART OF ISLAMIC WORLD TR 02:30PM-03:45P ARTH 112 1.00 Carter R 40
ARTH 282 01 RENAISSANCE ART HISTORY MWF 12:00PM-12:50P MUSM 201 1.00 McEnroe J 40
ARTH 292 01 MOD ARCHITECTURE 1750- TR 10:30AM-11:45A ARTH 116 1.00 Carter R 40
ARTH 319 01 TEXT/IMAGE:FILM & LIT M
W
01:00PM-04:00P
07:00PM 10:00P
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40
ARTH 406 01 SEM MOD & CONTEMP ART MW 01:00PM-02:15P ARTH 116 1.00 Pokinski D 12
BICHM270 01 BIOLOGICAL CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR BICHM 270 MUST ALSO SIGN UP FOR BICHM 270 LAB SEC
TR 10:30AM-11:45A SCCT G027 1.00 Rosenstein S 40
BICHM270L01 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Senior S 10
BICHM270L02 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Cotten M 10
BICHM270L03 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB R 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Senior S 10
BICHM270L04 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB F 12:00PM-03:00P SCCT 1080 0.00 Rosenstein S 10
BICHM270L05 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB M 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Rosenstein S 10
BICHM320 01 BIOPHYSICAL CHEMISTRY TR 10:30AM-11:45A SCCT G042 1.00 Cotten M 40
BICHM322 01 PHYSICAL CHEMISTRY II
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR BICHM 322 MUST ALSO SIGN UP FOR BICHM 322 LAB SEC
MWF 10:00AM-10:50A SCCT 2015 1.00 Dawood F 24
BICHM322L01 PHYSICAL CHEM II LAB M 01:00PM-04:00P SCCT 1048 0.00 Van Wynsberghe A 24
BICHM550 01 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00P SCCT 1052 1.00 Cotten M 40
BICHM551 01 SENIOR THESIS II F 03:00PM-04:00P SCCT 3021 1.00 Cotten M 40
BICHM551 02 SENIOR THESIS II F 03:00PM-04:00P SCCT 3021 1.00 Downs C 40
BICHM551 03 SENIOR THESIS II F 03:00PM-04:00P SCCT 3021 1.00 Lehman H 40
BICHM551 04 SENIOR THESIS II F 03:00PM-04:00P SCCT 3021 1.00 Majireck M 40
BICHM551 05 SENIOR THESIS II F 03:00PM-04:00P SCCT 3021 1.00 McCormick M 40
BICHM551 06 SENIOR THESIS II F 03:00PM-04:00P SCCT 3021 1.00 Sasaki M 40
BIO 102 01 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEMS
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR BIO 102 MUST ALSO SIGN UP FOR A BIO 102 LAB SECTION
MWF 10:00AM-10:50A SCCT G027 1.00 Pfitsch W
Lehman H
Cramer H
Townsend J
60
BIO 102 02 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEMS
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR BIO 102 MUST ALSO SIGN UP FOR A BIO 102 LAB SECTION
MWF 11:00AM-11:50A SCCT G027 1.00 Pfitsch W
Lehman H
Cramer H
Townsend J
60
BIO 102L01 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEM LAB M 01:00PM-04:00P SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 102L02 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEM LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 102L03 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEM LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 102L04 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEM LAB R 01:00PM-04:00P SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 102L05 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEM LAB T 09:00AM-12:00P SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 145 01 BIOLOGY OF AGING MWF 09:00AM-09:50A SCCT 2015 1.00 Cramer H 16 R
BIO 150 01 SOCIETY & THE ENVIRONMENT MWF 11:00AM-11:50A SCCT 3024 1.00 Townsend J 40 R
BIO 200 01 SCIENTIFIC DIGITAL IMAGING MW 01:00PM-03:00P SCCT 2080 1.00 Bart K 12
BIO 213 01 MARINE BIOLOGY MWF
W
09:00AM-09:50A
01:00PM 04:00P
SCCT 2048
SCCT 2026
1.00 Coppard S 20
BIO 216 01 INTRO TO PUBLIC HEALTH TR 10:30AM-11:45A SCCT G041 1.00 Lehman H 40 R
BIO 221 01 MICROBIOLOGY TR
T
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT G042
SCCT 2077
1.00 Mohan R 20
BIO 222 01 ANATOMY,HISTOLOGY&BIOMED TR
R
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 2048
SCCT 2058
1.00 Miller S 18
BIO 248 01 GENE AND GENOMES MWF 10:00AM-10:50A SCCT 3024 1.00 Sasaki M 40
BIO 248L01 GENES AND GENOMES LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 2091 0.00 Sasaki M 20
BIO 248L02 GENES AND GENOMES LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 2091 0.00 Sasaki M 20
BIO 260 01 GEOMICROBIOLOGY TR
W
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
SCCT 1004
SCCT 2077
1.00 McCormick M 20
BIO 270 01 BIOLOGICAL CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR BIO 270 MUST ALSO SIGN UP FOR A BIO 270 LAB SEC
TR 10:30AM-11:45A SCCT G027 1.00 Rosenstein S 40
BIO 270L01 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Senior S 10
BIO 270L02 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Cotten M 10
BIO 270L03 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB R 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Senior S 10
BIO 270L04 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB F 12:00PM-03:00P SCCT 1080 0.00 Rosenstein S 10
BIO 270L05 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB M 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Rosenstein S 10
BIO 312 01 MOLECULAR PHYLOGENETICS TR 10:30AM-12:00P SCCT 2080 1.00 Coppard S 12
BIO 330 01 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
T
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
BIO 330 02 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
W
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
BIO 331W01 VERTEBRATE PHYSIOLOGY MWF
T
10:00AM-10:50A
01:00PM 04:00P
SCCT G042
SCCT 2057
1.00 Downs C 10
BIO 331W02 VERTEBRATE PHYSIOLOGY MWF
W
10:00AM-10:50A
01:00PM 04:00P
SCCT G042
SCCT 2057
1.00 Downs C 10
BIO 437 01 SEM TROPICAL ECOLOGY TR 09:00AM-10:15A SCCT 1004 1.00 Pfitsch W 12
BIO 448 01 SEM MOLECULAR GENETICS MW 01:00PM-02:15P SCCT 2072 1.00 Mohan R 12
BIO 451 01 SEM GLOBAL CHANGE ECOLOGY TR 10:30AM-11:45A SCCT 2072 1.00 Townsend A 12
CHEM 190 01 ORGANIC CHEMISTRY I
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 190 MUST ALSO SIGN UP FOR A CHEM 190L SECT
MWF 09:00AM-09:50A SCCT G027 1.00 Rosenstein I 45
CHEM 190 02 ORGANIC CHEMISTRY I MWF 09:00AM-09:50A SCCT 3024 1.00 Majireck M 45
CHEM 190 03 ORGANIC CHEMISTRY I MWF 11:00AM-11:50A SCCT G042 1.00 Rosenstein I 45
CHEM 190L01 ORGANIC CHEMISTRY I LAB M 01:00PM-05:00P SCCT 1069 0.00 Senior S 22
CHEM 190L02 ORGANIC CHEMISTRY I LAB T 09:00AM-01:00P SCCT 1069 0.00 Spisak S 22
CHEM 190L03 ORGANIC CHEMISTRY I LAB T 01:00PM-05:00P SCCT 1069 0.00 Spisak S 23
CHEM 190L04 ORGANIC CHEMISTRY I LAB W 01:00PM-05:00P SCCT 1069 0.00 Borton C 22
CHEM 190L05 ORGANIC CHEMISTRY I LAB R 12:00PM-04:00P SCCT 1069 0.00 Borton C 23
CHEM 190L06 ORGANIC CHEMISTRY I LAB F 12:00PM-04:00P SCCT 1069 0.00 Russo C 22
CHEM 265 01 INORGANIC CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 265 MUST ALSO SIGN UP FOR A CHEM 265 LAB SEC
MWF 12:00PM-12:50P SCCT G042 1.00 Brewer K 40
CHEM 265L01 INORGANIC CHEMISTRY LAB M 01:00PM-04:00P SCCT 1068 0.00 Borton C 20
CHEM 265L02 INORGANIC CHEMISTRY LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 1068 0.00 Dawood F 20
CHEM 270 01 BIOLOGICAL CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 270 MUST ALSO SIGN UP FOR A CHEM 270 LAB SEC
TR 10:30AM-11:45A SCCT G027 1.00 Rosenstein S 40
CHEM 270L01 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Senior S 10
CHEM 270L02 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Cotten M 10
CHEM 270L03 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB R 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Senior S 10
CHEM 270L04 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB F 12:00PM-03:00P SCCT 1080 0.00 Rosenstein S 10
CHEM 270L05 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB M 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 Rosenstein S 10
CHEM 320 01 BIOPHYSICAL CHEMISTRY TR 10:30AM-11:45A SCCT G042 1.00 Cotten M 40
CHEM 322 01 PHYSICAL CHEMISTRY II
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 322 MUST ALSO SIGN UP FOR A CHEM 322 LAB SEC
MWF 10:00AM-10:50A SCCT 2015 1.00 Dawood F 24
CHEM 322L01 PHYSICAL CHEM II LAB M 01:00PM-04:00P SCCT 1048 0.00 Van Wynsberghe A 24
CHEM 371W01 RESEARCH METHODS IN CHEM T
TR
12:00PM-12:50P
01:00PM 04:00P
SCCT 1052
SCCT 1052
1.00 Brewer K
Majireck M
12
CHEM 412 01 ADV ORGANIC CHEM II TR 09:00AM-10:15A SCCT 2015 1.00 Rosenstein I 40
CHEM 552 01 SENIOR PROJECT F 02:30PM-04:00P SCCT 1004 1.00 Cotten M 40
CHNSE120 01 SECOND TERM CHINESE MW
TR
12:00PM-12:50P
11:00AM 11:50A
JHSN 101
JHSN 305
1.00 Li Y
Huang T
16
CHNSE120 02 SECOND TERM CHINESE MW
TR
11:00AM-11:50A
02:30PM 03:20P
JHSN 101
JHSN 225
1.00 Li Y
Huang T
16
CHNSE140 01 FOURTH TERM CHINESE WF
TR
10:00AM-10:50A
09:00AM 09:50A
JHSN 308
JHSN 308
1.00 Xue L
Hsu Y
16
CHNSE140 02 FOURTH TERM CHINESE WF
TR
11:00AM-11:50A
10:30AM 11:20A
JHSN 308
JHSN 308
1.00 Xue L
Hsu Y
16
CHNSE205 01 MODERN CHINA THROUGH FILM MW 02:30PM-03:45P JHSN 305 1.00 Wang Z 40
CHNSE410W01 ADV CHNSE:READING&WRITG TR 02:30PM-03:45P JHSN 308 1.00 Hsu Y 12
CHNSE426 01 ADVANCED SPOKEN CHINESE MW 02:30PM-03:45P JHSN 308 1.00 Xue L 12 R
CHNSE455 01 LATE CHNSE IMPERIAL FICT MW 01:00PM-02:15P JHSN 309 1.00 Xu Y 40
CHNSE465W01 CHNSE EDUC AGE AMER TR 02:30PM-03:45P JHSN 309 1.00 Wang Z 12 R
CHNSE550 03 SENIOR PROJECT 1.00 Zhang Y 5
CLASC225 01 LUCRETIUS AND HIS LEGACY MW 02:30PM-03:45P BEN 104 1.00 Weiner J 40 R
CLASC250 01 HEROISM ANCIENT & MODERN TR 10:30AM-11:45A BEN 104 1.00 Rubino C 40 R
CLASC262W01 GREECE,ROME,MEDITTERANEAN MW 02:30PM-03:45P ARTH 116 1.00 McEnroe J 20
CLASC372W01 UNRAVELING CLEOPATRA TR 01:00PM-02:15P CUPR 207 1.00 Haley S 20 R
CLASC550 01 SENIOR PROGRAM F 02:00PM-04:00P CUPR 111 1.00 Gold B 12 R
CLNG 122 01 SECOND TERM SWAHILI
NOTE: Self-instruction course. See Mary Beth Helderle by 4:00 p.m. 1st day of classes.
MWF 12:00PM-12:50P JHSN 224 1.00 Helderle M 10 R
CNMS 201W01 INTRO DIGITAL HUMANITIES TR 10:30AM-11:45A SCCT 3039 1.00 Nieves A 20 R
CNMS 228 01 PHILOSOPHY AND FILM WF
R
02:30PM-03:45P
07:00PM 10:00P
BEN 105
BEN 201
1.00 Doran K 40
CNMS 335 01 MEDIA AND PRODUCTION T
R
02:30PM-03:45P
01:00PM 03:00P
KTSA 143
KTSA 143
1.00 Simons J 20
COLEG101 01 TOPIC:LLI COMMITTMENT PROJ LA MW 12:00PM-12:50P KRJH 250 0.25 Mason S 12 R
COLEG105 01 WORLD IMPENDING DISASTER MWF 11:00AM-11:50A SCCT 2015 1.00 Smith B 16 R
COLEG110 01 TOPIC: LEAP FOR 1ST YRS F 01:00PM-03:00P KRJH 222A 0.25 Mason S 16 R
COLEG220W01 CULT & HIST ADIRONDACK PARK MW 02:30PM-03:45P SCCT 2048 1.00 Dash C 20 R
COLEG229 01 THE AMERICAN FOUNDING MW 01:00PM-02:15P KRJH 224 1.00 Ambrose D
Martin R
24
COLEG237 01 INTRO SCIENCE OF FOOD TR
F
10:30AM-11:45A
02:00PM 04:00P
SCCT 2048
SCCT 2048
1.00 Gapp D 12 R
COMM 101 01 INTRODUCTION TO COMM MW 01:00PM-02:15P KRJH 101 1.00 Phelan C 40 R
COMM 206 01 DARK SIDE:DESTRUCTIVE COMM TR 01:00PM-02:15P KRJH 127 1.00 Dowd M 40 R
COMM 230W01 GROUP: VIRTUAL & DIGITAL MW 02:30PM-03:45P KRJH 201 1.00 Phelan T 20 R
COMM 303 01 CRISIS AND COMMUNITY TR 09:00AM-10:15A KRJH 203 1.00 Phelan T 40 R
COMM 365 01 PERSUASION TR 10:30AM-11:45A KRJH 101 1.00 Dowd M 40 R
COMM 500 01 SENIOR THESIS TR 02:30PM-03:45P KRJH 124 1.00 Phelan C 40 R
COMM 500 02 SENIOR THESIS TR 02:30PM-03:45P KRJH 123 1.00 Phelan T 40 R
COMM 500 03 SENIOR THESIS TR 02:30PM-03:45P KRJH 142 1.00 Dowd M 40 R
CPLIT146W01 LOST CIV:L AMER&LIT IMAGNATN TR 09:00AM-10:15A ROOT 204 1.00 Serrano N 20 R
CPLIT205 01 MODERN CHINA THROUGH FILM MW 02:30PM-03:45P JHSN 305 1.00 Wang Z 40
CPLIT212W01 INTRO WORLD LIT II TR 10:30AM-11:45A ROOT 205 1.00 Rabinowitz N 20
CPLIT219 01 GAMES IN MEDITERRANEAN TR 01:00PM-02:15P ROOT 204 1.00 Serrano N 40 R
CPLIT220 01 IMAGES WITH(IN) BOOKS MW 08:30AM-09:45A MUSM 201 1.00 Serrano N 40
CPLIT297 01 INTRO LITERARY THEORY MW 02:30PM-03:45P ROOT 203 1.00 Rabinowitz P 40 R
CPLIT319 01 TEXT/IMAGE:FILM & LIT M
W
01:00PM-04:00P
07:00PM 10:00P
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40
CPLIT356 01 INTRO TO JAPANESE FILM TR 02:30PM-03:45P KRJH 109 1.00 Omori K 40
CPLIT360 01 PROUST T 07:00PM-10:00P KRJH 224 1.00 Rabinowitz P 12 R
CPLIT391 01 QUEER/FEMINIST LIT THEORY TR 02:30PM-03:45P ROOT 203 1.00 Rabinowitz N 40
CPSCI100 01 CONTEMP COMPUTING CONCEPT TR 10:30AM-11:45A SCCT 3024 1.00 Hirshfield S 40 R
CPSCI110 01 INTRO COMPUTER SCIENCE MWF 10:00AM-10:50A SCCT 3040 1.00 Campbell A 26 R
CPSCI110 02 INTRO COMPUTER SCIENCE MWF 11:00AM-11:50A SCCT 3040 1.00 Bailey M 26 R
CPSCI111 01 DATA STRUCTURES M
WF
02:30PM-03:45P
02:30PM 03:45P
SCCT 3040
SCCT G042
1.00 Campbell A 26
CPSCI123 01 DISCRETE MATH MWF 10:00AM-10:50A BEN 207 1.00 Decker R 26 R
CPSCI220 01 PRIN PROGRAMMING LANG TR 02:30PM-03:45P SCCT 3040 1.00 Hirshfield S 24 R
CPSCI290 01 PROGRAMMING CHALLENGES W 04:00PM-06:00P SCCT 3040 0.25 Decker R
Bailey M
20
CPSCI320 01 COMPUTER ARCHITECTURE MWF 01:25PM-02:15P SCCT 2015 1.00 Bailey M 24
CPSCI320 02 COMPUTER ARCHITECTURE MWF 02:30PM-03:20P SCCT 2015 1.00 Bailey M 24
CPSCI340 01 OPERATING SYSTEMS MWF 12:00PM-12:50P SCCT 3040 1.00 Decker R 24
CPSCI340 02 OPERATING SYSTEMS MWF 02:30PM-03:20P SCCT G041 1.00 Decker R 24
CPSCI500 01 HONORS THESIS TR 09:00AM-10:15A SCCT 2017 1.00 Bailey M 40
CRWR 215 01 INTRO CREATIVE WRITG TR 10:30AM-12:00P ROOT 312 1.00 Springer J 16 R
CRWR 215 02 INTRO CREATIVE WRITG TR 02:30PM-04:00P ROOT 202 1.00 Springer J 16 R
CRWR 215 03 INTRO CREATIVE WRITG TR 10:30AM-12:00P ROOT 201 1.00 Ngo H 16 R
CRWR 304 01 INTER CRWR:POETRY WORKSHOP TR 10:30AM-12:00P LIB 209 1.00 Guttman N 16
CRWR 305 01 INTER CRWR:FICTION WORKSHOP MW 02:30PM-04:00P ROOT 312 1.00 Hall T 16
CRWR 419 01 SEMINAR CREATIVE WRITING W 01:00PM-04:00P ROOT 204 1.00 Guttman N 12 R
CRWR 419 02 SEMINAR CREATIVE WRITING W 01:00PM-04:00P LIB 209 1.00 Larson D 12 R
DANCE113 01 ELEMENTARY JAZZ DANCE TR 01:00PM-02:15P BLOO 201 1.00 Heekin E 25 R
DANCE114 01 ELEMENTARY BALLET TR 09:00AM-10:15A DANC STUDIO 1.00 Stanton-Cotter S 25 R
DANCE180 01 SOUND,PERF,CREATIVITY TR 10:30AM-11:45A DANC STUDIO 1.00 Lloyd R 16 R
DANCE204 01 PILATES FOR DANCE MWF 03:00PM-03:50P DANC STUDIO 1.00 Heekin E 16 R
DANCE208 01 MARTIAL ARTS & DANCE TR 01:00PM-02:15P DANC STUDIO 1.00 Walczyk B 25 R
DANCE213 01 INTER CONTEMP DANCE MWF 01:00PM-02:15P DANC STUDIO 1.00 Heekin E 25
DANCE215 01 INTERMEDIATE BALLET MWF 11:00AM-12:15P DANC STUDIO 1.00 Wilcox P
Stanton-Cotter S
25
DANCE308 01 ADV MARTIAL ARTS & DANCE TR 02:30PM-03:45P DANC STUDIO 1.00 Walczyk B 25 R
DANCE322 01 MEN ON STAGE MW 01:00PM-02:15P KRJH 142 1.00 Oh C 40
ECON 101 01 ISSUES IN MICROECONOMICS MWF 09:00AM-09:50A KRJH 102 1.00 Morgan-Davie M 40 R
ECON 101 02 ISSUES IN MICROECONOMICS MWF 10:00AM-10:50A KRJH 202 1.00 Sapci O 40 R
ECON 101 03 ISSUES IN MICROECONOMICS MWF 11:00AM-11:50A KRJH 202 1.00 Sapci O 40 R
ECON 102 01 ISSUES IN MACROECONOMICS TR 09:00AM-10:15A KRJH 101 1.00 Balkan E 40
ECON 102 02 ISSUES IN MACROECONOMICS MWF 09:00AM-09:50A KRJH 201 1.00 Pliskin J 40
ECON 102 03 ISSUES IN MACROECONOMICS MWF 10:00AM-10:50A KRJH 201 1.00 Pliskin J 40
ECON 102 04 ISSUES IN MACROECONOMICS MW 02:30PM-03:45P KRJH 102 1.00 Jones D 40
ECON 230 01 ACCOUNTING WF 01:00PM-02:15P SCCT G027 1.00 Owen S 40 R
ECON 235 01 POLICY, POVERTY & PRACTICE T 12:00PM-12:50P KRJH 110 0.25 Morgan-Davie M 30
ECON 265 01 ECONOMIC STATISTICS TR
W
09:00AM-10:15A
01:00PM 02:15P
KRJH 202
KRJH 202
1.00 Wu S 20 R
ECON 265 02 ECONOMIC STATISTICS TR
W
09:00AM-10:15A
02:30PM 03:45P
KRJH 202
KRJH 202
1.00 Wu S 20 R
ECON 265 03 ECONOMIC STATISTICS TR
M
10:30AM-11:45A
01:00PM 02:15P
KRJH 202
KRJH 202
1.00 Farshbaf Yazdandoust A 20
ECON 265 04 ECONOMIC STATISTICS TR
M
10:30AM-11:45A
02:30PM 03:45P
KRJH 202
KRJH 202
1.00 Farshbaf Yazdandoust A 20
ECON 275 01 MICROECONOMIC THEORY TR 09:00AM-10:15A KRJH 201 1.00 Conover E 40
ECON 275 02 MICROECONOMIC THEORY TR 10:30AM-11:45A KRJH 201 1.00 Conover E 40
ECON 285 01 MACROECONOMIC THEORY MWF 10:00AM-10:50A KRJH 102 1.00 Owen A 40
ECON 285 02 MACROECONOMIC THEORY MWF 11:00AM-11:50A KRJH 102 1.00 Owen A 40
ECON 325W01 COMP ECONOMIC SYSTEMS TR 11:00AM-12:15P KRJH 236 1.00 Jones D 20
ECON 325W02 COMP ECONOMIC SYSTEMS TR 02:30PM-03:45P KRJH 236 1.00 Jones D 20
ECON 336 01 BANKS AND THE ECONOMY MW 01:00PM-02:15P KRJH 201 1.00 Temesvary J 40
ECON 341 01 ENERGY ECONOMICS MW 02:30PM-03:45P KRJH 101 1.00 Sapci O 40
ECON 350 01 ECONOMICS OF POVERTY TR 01:00PM-02:15P KRJH 201 1.00 Hagstrom P 40
ECON 425 01 FINANCIAL ECONOMICS TR 10:30AM-11:45A KRJH 203 1.00 Pereira J 20
ECON 425 02 FINANCIAL ECONOMICS TR 02:30PM-03:45P KRJH 203 1.00 Pereira J 20
ECON 433 01 INTERNATIONAL ECONOMICS TR 01:00PM-02:15P KRJH 250 1.00 Farshbaf Yazdandoust A 20
ECON 451 01 BEHAVIORAL ECONOMICS TR 01:00PM-02:15P KRJH 224 1.00 Wu S 20
ECON 501 01 INTERNATIONAL FINANCE TR 10:30AM-11:45A KRJH 142 1.00 Balkan E 12 R
ECON 502 01 TOPICS SUSTAINABILITY TR 09:00AM-10:15A KRJH 103 1.00 Videras J 12 R
ECON 503 01 HR MANAGEMENT PRACTICES MW 02:30PM-03:45P KRJH 103 1.00 Pliskin J 12 R
ECON 509 01 TOPICS IN PUBLIC ECON TR 10:30AM-11:45A KRJH 103 1.00 Hagstrom P 12 R
ECON 560 01 RESEARCH SEMINAR TR 02:30PM-03:45P KRJH 104 1.00 Conover E 6 R
ECON 560 02 RESEARCH SEMINAR TR 02:30PM-03:45P KRJH 103 1.00 Videras J 6 R
ECON 560 03 RESEARCH SEMINAR MW 02:30PM-03:45P KRJH 109 1.00 Owen A 6 R
ECON 560 04 RESEARCH SEMINAR MW 02:30PM-03:45P KRJH 142 1.00 Temesvary J 6 R
EDUC 201 01 METHODS TUTORING ESOL STUDENT T 12:00PM-12:50P JHSN 305 0.25 Bartle J 18
EDUC 230 01 INTERMEDIATE SIGN LANGUAGE T 06:00PM-09:00P KRJH 201 1.00 Allen V 18
EDUC 301 01 SEM TEACH ENGL ESOL STUDENTS TR 02:30PM-03:45P KRJH 110 1.00 Britt-Hysell B 18 R
EDUC 318 01 ANTHR OF EDUCATION TR 09:00AM-10:15A KRJH 102 1.00 Ladousa P 40 R
EDUC 370 01 EDUCATION PRACTICUM R 07:00PM-08:15P KRJH 250 1.00 Wieczorek K 15 R
ENVST150 01 SOCIETY & THE ENVIRONMENT MWF 11:00AM-11:50A SCCT 3024 1.00 Townsend J 40 R
ENVST210 01 GATEWAY ENVIRONMENTAL ST TR 01:00PM-02:15P KRJH 236 1.00 Cannavo P 40 R
ENVST212 01 GLOBAL WARMING TR 09:00AM-10:15A SCCT 1030 1.00 Dash C 25 R
ENVST212 02 GLOBAL WARMING TR 09:00AM-10:15A SCCT 1035 1.00 Beck C 25
ENVST220W01 CULT & HIST ADIRONDACK PARK MW 02:30PM-03:45P SCCT 2048 1.00 Dash C 20 R
ENVST237 01 INTRO SCIENCE OF FOOD TR
F
10:30AM-11:45A
02:00PM 04:00P
SCCT 2048
SCCT 2048
1.00 Gapp D 12 R
ENVST354W01 HIST AMER EXPLORATION W 01:00PM-04:00P KRJH 223 1.00 Isserman M 20
ESOL 102W01 FUNDAMENTALS COMPOSITION II MW 02:30PM-03:45P KRJH 250 1.00 Britt-Hysell B 10
FRNCH120 01 SECOND TERM FRENCH MTWF 11:00AM-11:50A ROOT 202 1.00 Laborde C 16
FRNCH120 02 SECOND TERM FRENCH MTWF 12:00PM-12:50P ROOT 202 1.00 Laborde C 16
FRNCH140 01 INTERMEDIATE FRENCH II MWF 09:00AM-09:50A LIB 215 1.00 O'Neal J 16
FRNCH140 02 INTERMEDIATE FRENCH II MWF 10:00AM-10:50A LIB 215 1.00 O'Neal J 16
FRNCH200W01 INTRO FRENCH STUDIES TR 10:30AM-11:45A LIB 211 1.00 Krueger R 20
FRNCH200W02 INTRO FRENCH STUDIES MW 01:00PM-02:15P JHSN 101 1.00 Morgan C 20
FRNCH212W01 INTRO TO FRENCH LIT II TR 02:30PM-03:45P JHSN 305 1.00 Diaz P 20
FRNCH365 01 BEYOND FRANCOPHONE WORLD MW 02:30PM-03:45P LIB 215 1.00 Krueger R 40
FRNCH410 01 GENDER CONFUSION ENLIGHTNMT MW 01:00PM-02:15P LIB 213 1.00 O'Neal J 16
FRNCH415 01 OUT IN CITY:19TH C PARIS TR 10:30AM-11:45A JHSN 101 1.00 Morgan C 16
GEOSC101 01 EARTH RESOURCES MWF
F
09:00AM-09:50A
01:00PM 03:00P
SCCT 1033
SCCT 1033
1.00 Bailey D 24 R
GEOSC115 01 EVOLUTION AND ENVIRONMENT MWF
T
11:00AM-11:50A
01:00PM 03:00P
SCCT 1035
SCCT 1035
1.00 Beck C 24 R
GEOSC209 01 HYDROGEOLOGY MWF
R
10:00AM-10:50A
01:00PM 04:00P
SCCT 1030
SCCT 1030
1.00 Rayne T 24
GEOSC212 01 GLOBAL WARMING TR 09:00AM-10:15A SCCT 1030 1.00 Dash C 25 R
GEOSC212 02 GLOBAL WARMING TR 09:00AM-10:15A SCCT 1035 1.00 Beck C 25
GEOSC230 01 STRUCTURAL GEOLOGY MWF 02:00PM-04:00P SCCT 1016 1.00 Tewksbury B 22
GEOSC260 01 GEOMICROBIOLOGY TR
W
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
SCCT 1004
SCCT 2077
1.00 McCormick M 20
GEOSC312 01 VOLCANOLOGY MWF
T
11:00AM-11:50A
01:00PM 03:00P
SCCT 1033
SCCT 1033
1.00 Bailey D 24
GEOSC370 01 COASTAL GEOLOGY MWF
T
11:00AM-11:50A
01:00PM 03:00P
SCCT 1011
SCCT 1011
1.00 Domack C 24
GEOSC380 01 GIS FOR GEOSCIENTISTS MWF 08:30AM-09:45A SCCT 3019 1.00 Tewksbury B 13
GERMN120 01 SECOND TERM GERMAN MWF
T
10:00AM-10:50A
12:00PM 12:50P
JHSN 309
JHSN 308
1.00 Toegel E 40
GERMN140 01 INTRO GERMN LIT & CULTURE MWF 11:00AM-11:50A JHSN 224 1.00 Toegel E 40
GERMN185 01 THE FAUST LEGEND WF 01:00PM-02:15P JHSN 308 1.00 Bergmann F 40
GOVT 112W01 COMPARATIVE POLITICS TR 10:30AM-11:45A KRJH 110 1.00 Olarinmoye O 16 R
GOVT 112W02 COMPARATIVE POLITICS TR 01:00PM-02:15P KRJH 110 1.00 Olarinmoye O 16 R
GOVT 114 01 INTERNATIONAL RELATNS MWF 10:00AM-10:50A KRJH 125 1.00 Rasmussen I 40 R
GOVT 114 02 INTERNATIONAL RELATNS MWF 11:00AM-11:50A KRJH 125 1.00 Rasmussen I 40 R
GOVT 116W01 AMER. POLITICAL PROCESS MWF 10:00AM-10:50A KRJH 110 1.00 Winkelman J 16 R
GOVT 116W02 AMER. POLITICAL PROCESS MWF 11:00AM-11:50A KRJH 110 1.00 Winkelman J 16 R
GOVT 117 01 INTRO POLITICAL THEORY TR 09:00AM-10:15A KRJH 127 1.00 Cannavo P 40 R
GOVT 117 02 INTRO POLITICAL THEORY TR 10:30AM-11:45A KRJH 127 1.00 Cannavo P 41 R
GOVT 201W01 INTRO FEMINIST THOUGHT TR 10:30AM-11:45A BEN 201 1.00 Barry J 20
GOVT 212 01 GLOBAL WARMING TR 09:00AM-10:15A SCCT 1030 1.00 Dash C 25 R
GOVT 212 02 GLOBAL WARMING TR 09:00AM-10:15A SCCT 1035 1.00 Beck C 25
GOVT 213 01 POLITICS IN RUSSIA TR 02:30PM-03:45P KRJH 102 1.00 Rivera D 40
GOVT 229 01 THE AMERICAN FOUNDING MW 01:00PM-02:15P KRJH 224 1.00 Ambrose D
Martin R
24
GOVT 233 01 U.S.-CHINA RELATIONS MW 01:00PM-02:15P KRJH 102 1.00 Rasmussen I 40
GOVT 239W01 NAT RITUALS & RELG FREEDOM MW 01:00PM-02:15P BEN 201 1.00 Schermerhorn J 20 R
GOVT 241 01 CONSTITUTIONAL LAW TR 10:30AM-11:45A KRJH 125 1.00 Anechiarico F 40
GOVT 245 01 INTERNATIONAL DECISION MAKING TR 09:00AM-10:15A KRJH 125 1.00 Walker E 40
GOVT 277 01 CONSERVATIVE THGHT U.S. MW 01:00PM-02:15P SCCT 2048 1.00 Paquette R 40
GOVT 333 01 TOPICS SURVEY RESEARCH WF 01:00PM-02:15P KRJH 124 1.00 Rivera S 12
GOVT 335W01 SEM CRIMINAL LAW TR 02:30PM-03:45P ARTH 116 1.00 Anechiarico F 12
GOVT 358W01 EQUALITY/INEQUALITY AMER POL TR 09:00AM-10:15A KRJH 236 1.00 Klinkner P 20
GOVT 363W01 POVERTY AND DEVELOPMENT WF 01:00PM-02:15P KRJH 110 1.00 Olarinmoye O 20
GOVT 371W01 ROLE INTELLIGENCE FOR POL W 01:00PM-04:00P KRJH 104 1.00 Walker E 20
GOVT 379W01 U.S. INTERNATIONAL RELATNS M 01:00PM-04:00P KRJH 104 1.00 Moore C 20
GOVT 382W01 TOPIC PUBLIC POLICY TR 01:00PM-02:15P LIB 213 1.00 Wyckoff P 20
GOVT 382W02 TOPIC PUBLIC POLICY TR 02:30PM-03:45P LIB 213 1.00 Wyckoff P 20
GOVT 394W01 SOC MOVEMENTS & POL PROTEST MW 02:30PM-03:45P KRJH 224 1.00 Sullivan H 20
GOVT 550 01 SENIOR PROJECT W 10:00AM-01:00P KRJH 123 1.00 Sullivan H 40 R
GOVT 550 02 SENIOR PROJECT T 06:30PM-09:30P KRJH 123 1.00 Martin R 40 R
GOVT 550 03 SENIOR PROJECT M 10:00AM-12:50P KRJH 123 1.00 Rivera S 40 R
GOVT 550 04 SENIOR PROJECT W 09:00AM-12:00P KRJH 124 1.00 Anechiarico F 40 R
GOVT 550 05 SENIOR PROJECT W 07:00PM-10:00P KRJH 123 1.00 Klinkner P 40 R
GREEK110 01 ELEMENTARY GREEK I MWF 10:00AM-10:50A CUPR 111 1.00 Feltovich A 40
GREEK210 01 GREECE & ANC. MEDITERRANEAN MWF 10:00AM-10:50A CUPR 203 1.00 Gold B 40
GREEK340 01 THE GREEK HERO TR 01:00PM-02:15P JHSN 101 1.00 Feltovich A 40
HEBRW108 01 SECOND TERM MODERN HEBREW MWF 01:30PM-02:20P CHAP 205 1.00 Guez A 16
HIST 104W01 EUROPE & EMPIRES, 1500-1960 TR 02:30PM-03:45P KRJH 224 1.00 Grant K 20 R
HIST 111 01 INTRO U.S. HIST 1861-2001 TR 01:00PM-02:15P KRJH 101 1.00 Isserman M 40
HIST 124W01 SILK ROAD TR 02:30PM-03:45P KRJH 250 1.00 Keller S 20 R
HIST 125W01 BLACK METROPOLIS MWF 10:00AM-10:50A KRJH 142 1.00 Moore C 20 R
HIST 150W01 MYTH&HIST MIDDLE AGES MW 02:30PM-03:45P KRJH 236 1.00 Eldevik J 20 R
HIST 204 01 AFR/AMER HIST FROM 1877 TR 10:30AM-11:45A KRJH 124 1.00 Moore C 40
HIST 206 01 SLUMS AND THE CITY TR 02:30PM-03:45P KRJH 201 1.00 Moatasim F 40
HIST 222 01 MODERN RUSSIAN HISTORY TR 09:00AM-10:15A KRJH 124 1.00 Keller S 40
HIST 226 01 HIST EUR THOUGHT:1830-PRES TR 10:30AM-11:45A KRJH 224 1.00 Kelly A 40
HIST 229 01 THE AMERICAN FOUNDING MW 01:00PM-02:15P KRJH 224 1.00 Ambrose D
Martin R
24
HIST 231 01 BRITAIN,IRELAND 1688-2007 WF 01:00PM-02:15P KRJH 250 1.00 Grant K 40
HIST 232 01 "RACING" THE DOM REP MWF 10:00AM-10:50A CUPR 207 1.00 Acosta L 40
HIST 233 01 LAOZI & CONFUCIUS IN HIST TR 02:30PM-03:45P SCCT 2015 1.00 Wilson T 40 R
HIST 239 01 MAKING MODERN INDIA TR 09:00AM-10:15A KRJH 104 1.00 Trivedi L 40
HIST 242 01 THE OLD SOUTH MW 08:30AM-09:45A KRJH 101 1.00 Ambrose D
Paquette R
40
HIST 275 01 MODERN MIDDLE EASTERN HIST MWF 11:00AM-11:50A KRJH 236 1.00 Keller S 40
HIST 277 01 CONSERVATIVE THGHT U.S. MW 01:00PM-02:15P SCCT 2048 1.00 Paquette R 40
HIST 285 01 MODERN CHINA TR 10:30AM-11:45A KRJH 123 1.00 Wilson T 40 R
HIST 286 01 THE BYZANTINE EMPIRE TR 01:00PM-02:15P KRJH 124 1.00 Eldevik J 40
HIST 314W01 NAZI GERMANY WF 01:00PM-02:15P KRJH 236 1.00 Kelly A 20
HIST 354W01 HIST AMER EXPLORATION W 01:00PM-04:00P KRJH 223 1.00 Isserman M 20
HIST 366W01 SEM SPACE, SOCIETY & POWER W 01:00PM-04:00P SCCT 1004 1.00 Trivedi L
Moatasim F
20
HIST 379W01 U.S. INTERNATIONAL RELATNS M 01:00PM-04:00P KRJH 104 1.00 Moore C 20
HIST 390W01 SEM FOUCAULT M 01:00PM-04:00P KRJH 124 1.00 Wilson T 12
HSPST120 01 SECOND TERM SPANISH MTWR 09:00AM-09:50A ROOT 205 1.00 Portal M 16 R
HSPST130 01 THIRD TERM SPANISH MTWR 11:00AM-11:50A JHSN 309 1.00 Burke J 16 R
HSPST135 01 SPANISH IMMERSION II MWF
TR
10:00AM-10:50A
10:30AM 11:45A
LIB 213
LIB 213
2.00 Norberg P 16 R
HSPST140 01 CONVERSATN HISPANIC CULT MWF 10:00AM-10:50A ROOT 205 1.00 Gordon-Burroughs J 16 R
HSPST140 02 CONVERSATN HISPANIC CULT MWF 11:00AM-11:50A ROOT 205 1.00 Gordon-Burroughs J 16 R
HSPST140 03 CONVERSATN HISPANIC CULT MWF 12:00PM-12:50P JHSN 309 1.00 Burke J 16 R
HSPST200W01 EXPLORING HISPANIC TEXTS MW 02:30PM-03:45P JHSN 225 1.00 Hwangpo M 16 R
HSPST200W02 EXPLORING HISPANIC TEXTS TR 01:00PM-02:15P JHSN 222 1.00 Fernandez C 16 R
HSPST200W03 EXPLORING HISPANIC TEXTS TR 02:30PM-03:45P JHSN 222 1.00 Fernandez C 16 R
HSPST210 01 INTRO TO SPANISH LIT TR 10:30AM-11:45A JHSN 222 1.00 Briones L 22
HSPST210 02 INTRO TO SPANISH LIT. TR 01:00PM-02:15P JHSN 309 1.00 Briones L 22
HSPST229 01 SPANISH FOR PROFESSIONS TR 09:00AM-10:15A JHSN 222 1.00 Fernandez C 16
HSPST232 01 "RAC-ING" THE DOM REP MWF 10:00AM-10:50A CUPR 207 1.00 Acosta L 40
HSPST323 01 RE-IMAGINING NATION IN FILMS TR 09:00AM-10:15A JHSN 309 1.00 Gordon-Burroughs J 16
HSPST333 01 LATIN AMERICAN THEATRE MW 01:00PM-02:15P JHSN 225 1.00 Hwangpo M 16
HSPST360 01 GENERATIONS 1898&1927 TR 02:30PM-03:45P JHSN 101 1.00 Norberg P 16
HSPST390 01 JEWELS SPANISH POETRY MW 02:30PM-03:45P LIB 213 1.00 Medina J 16
HSPST423 01 RE-IMAGINING NATION IN FILMS TR 09:00AM-10:15A JHSN 309 1.00 Gordon-Burroughs J 16 R
HSPST433 01 LATIN AMERICAN THEATRE MW 01:00PM-02:15P JHSN 225 1.00 Hwangpo M 16 R
HSPST460 01 GENERATIONS 1898&1927 TR 02:30PM-03:45P JHSN 101 1.00 Norberg P 16 R
HSPST490 01 JEWELS SPANISH POETRY MW 02:30PM-03:45P LIB 213 1.00 Medina J 16 R
ITALN120 01 SECOND TERM ITALIAN MWF 10:00AM-10:50A ROOT 203 1.00 Demos M 18
ITALN120 02 SECOND TERM ITALIAN MWF 11:00AM-11:50A ROOT 203 1.00 Demos M 18
ITALN120 03 SECOND TERM ITALIAN MWF 11:00AM-11:50A JHSN 305 1.00 Sisler M 18
ITALN140 01 FOURTH TERM ITALIAN MWF 12:00PM-12:50P JHSN 305 1.00 Sisler M 20
ITALN140 02 FOURTH TERM ITALIAN MWF 12:00PM-12:50P ROOT 203 1.00 Demos M 20
ITALN220 01 INT ITALIAN LIT & CULT II MWF 01:00PM-01:50P JHSN 224 1.00 Sisler M 20
JAPN 120 01 SECOND TERM JAPANESE MW
TR
11:00AM-11:50A
12:00PM 12:50P
KRJH 104
KRJH 104
1.00 Kamiya M
Naito Y
16
JAPN 120 02 SECOND TERM JAPANESE MW
TR
12:00PM-12:50P
11:00AM 11:50A
KRJH 104
KRJH 104
1.00 Kamiya M
Naito Y
16
JAPN 140 01 FOURTH TERM JAPANESE MTWR 09:00AM-09:50A KRJH 110 1.00 Naito Y 16
JAPN 220 01 ADVANCED JAPANESE II MWF 09:00AM-09:50A KRJH 123 1.00 Kamiya M 40
JAPN 356 01 INTRO TO JAPANESE FILM TR 02:30PM-03:45P KRJH 109 1.00 Omori K 40
JAPN 402 01 TEXTUAL ANALYSIS&TRANSLATN MW 02:30PM-03:45P KRJH 123 1.00 Naito Y 40
LATIN120 01 ELEMENTARY LATIN II MWF 12:00PM-12:50P SCCT 2048 1.00 Weiner J 40
LATIN360 01 LYRIC AND ELEGY TR 02:30PM-03:45P CUPR 111 1.00 Rubino C 40
LIT 118W01 FOOD IN LIT & FILM MWF 10:00AM-10:50A ROOT 204 1.00 Guttman N 16 R
LIT 123W01 DAYS OF A FUTURE PAST WF 01:00PM-02:15P ROOT 203 1.00 Odamtten V 20 R
LIT 129W01 TRUTH & JUSTICE, AMER WAY TR 01:00PM-02:15P LIB 215 1.00 Larson D 16 R
LIT 131W01 EXPERIENCE OF READING MWF 09:00AM-09:50A ROOT 201 1.00 Thickstun M 20 R
LIT 134W01 HEROIC NARRATIVES MWF 11:00AM-11:50A ROOT 201 1.00 Terrell K 16 R
LIT 145W01 LIT AND/OF EMPOWERMENT TR 10:30AM-11:45A ROOT 310 1.00 Yao S 16 R
LIT 146W01 LOST CIV:L AMER&LIT IMAGNATN TR 09:00AM-10:15A ROOT 204 1.00 Serrano N 20 R
LIT 204W01 POETRY & POETICS TR 09:00AM-10:15A ROOT 203 1.00 Rippeon A 20 R
LIT 204W02 POETRY & POETICS TR 02:30PM-03:45P ROOT 205 1.00 Yao S 20 R
LIT 204W03 POETRY & POETICS MW 01:00PM-02:15P ROOT 205 1.00 Widiss B 20 R
LIT 206 01 THE STUDY OF THE NOVEL TR 10:30AM-11:45A ROOT 203 1.00 O'Neill P 40
LIT 212W READINGS WORLD LIT II TR 10:30AM-11:45A ROOT 205 1.00 Rabinowitz N 20
LIT 219 01 GAMES IN MEDITERRANEAN TR 01:00PM-02:15P ROOT 204 1.00 Serrano N 40 R
LIT 220 01 IMAGES WITH(IN) BOOKS MW 08:30AM-09:45A MUSM 201 1.00 Serrano N 40
LIT 227 01 SHAKESPEARE MWF 10:00AM-10:50A ROOT 310 1.00 Strout N 40 R
LIT 228 01 MILTON TR 09:00AM-10:15A ROOT 201 1.00 Thickstun M 40 R
LIT 237 01 MEDIEVAL WOMEN:WRITG&WRITN MWF 10:00AM-10:50A ROOT 201 1.00 Terrell K 40
LIT 256 01 AMERICAN LIT 19TH CENTURY TR 01:00PM-02:15P ROOT 310 1.00 Rippeon A 40 R
LIT 295 01 LITERARY CSI: CASEBOOKS TR 02:30PM-03:45P LIB 209 1.00 Odamtten V 40 R
LIT 297 01 INTRO LITERARY THEORY MW 02:30PM-03:45P ROOT 203 1.00 Rabinowitz P 40 R
LIT 300 01 WOMEN FILMMAKERS T
M
01:00PM-04:00P
07:00PM 10:00P
ROOT 201
ROOT 201
1.00 O'Neill P 40
LIT 323W01 MEDIEVAL OTHER WORLDS MW 02:30PM-03:45P ROOT 201 1.00 Terrell K 20 R
LIT 336W01 EXPERIMENTAL WOMEN WRITER MW 11:00AM-12:15P ROOT 204 1.00 Hall T 20
LIT 343W01 SEM WOMEN WRIT AGAINST GRAIN TR 01:00PM-02:15P CUPR 111 1.00 Adair V 20
LIT 360 01 PROUST T 07:00PM-10:00P KRJH 224 1.00 Rabinowitz P 12 R
LIT 374W01 THE HOLLYWOOD NOVEL TR 02:30PM-03:45P LIB 215 1.00 Larson D 20 R
LIT 391 01 QUEER/FEMINIST LIT THEORY TR 02:30PM-03:45P ROOT 203 1.00 Rabinowitz N 40
LIT 420 01 LIT & CULTURE 1880-1914 R 01:00PM-04:00P ROOT 201 1.00 O'Neill P 12 R
LIT 425 01 SEM SHAKESPEARE IN CONTEXT MW 01:00PM-02:15P ROOT 312 1.00 Strout N 12 R
LIT 465 01 SEM FAULKNER & THE SOUTH T 01:00PM-04:00P LIB 211 1.00 Widiss B 12 R
LIT 499W01 INDEPENDENT STUDY 1.00 Hall T 40
LIT 520 01 LIT & CULTURE 1880-1914 R 01:00PM-04:00P ROOT 201 1.00 O'Neill P 12 R
LIT 525 01 SEM SHAKESPEARE IN CONTEXT MW 01:00PM-02:15P ROOT 312 1.00 Strout N 12 R
LIT 565 01 SEM FAULKNER & THE SOUTH T 01:00PM-04:00P LIB 211 1.00 Widiss B 12 R
MATH 100 01 STAT REASON&DATA ANALYS MWF 12:00PM-12:50P JHSN 225 1.00 Wiscons T 25
MATH 113 01 CALCULUS I MWF
T
09:00AM-09:50A
12:00PM 12:50P
BEN 104
BEN 104
1.00 Gibbons C 40
MATH 113 02 CALCULUS I MWF
T
10:00AM-10:50A
12:00PM 12:50P
BEN 104
BEN 104
1.00 Gibbons C 40
MATH 116 01 CALCULUS II MWF
R
09:00AM-09:50A
12:00PM 12:50P
BEN 105
SCCT G027
1.00 Redfield R 40
MATH 116 02 CALCULUS II MWF
R
10:00AM-10:50A
12:00PM 12:50P
BEN 105
SCCT G027
1.00 Redfield R 40
MATH 216 01 MULTIVARIABLE CALCULUS MWF
T
10:00AM-10:50A
12:00PM 12:50P
JHSN 225
JHSN 225
1.00 Bedient R 40
MATH 224W01 LINEAR ALGEBRA MWF 09:00AM-09:50A JHSN 222 1.00 LeMasurier M 20
MATH 224W02 LINEAR ALGEBRA MWF 10:00AM-10:50A JHSN 222 1.00 Dykstra A 20
MATH 224W03 LINEAR ALGEBRA MWF 11:00AM-11:50A JHSN 225 1.00 Wiscons J 20
MATH 224W04 LINEAR ALGEBRA MWF 12:00PM-12:50P BEN 201 1.00 Redfield R 20
MATH 224W05 LINEAR ALGEBRA MWF 09:00AM-09:50A JHSN 225 1.00 Wiscons J 20
MATH 224W06 LINEAR ALGEBRA MWF 12:00PM-12:50P JHSN 222 1.00 LeMasurier M 20
MATH 234 01 COUNTING AND CODES MWF 10:00AM-10:50A JHSN 305 1.00 Boutin D 40
MATH 235 01 DIFFERENTIAL EQUATIONS MWF 11:00AM-11:50A JHSN 222 1.00 Dykstra A 24
MATH 253 01 STAT ANALYSIS OF DATA MWF 09:00AM-09:50A KRJH 203 1.00 Kelly T 25
MATH 253 02 STAT ANALYSIS OF DATA MWF 10:00AM-10:50A KRJH 203 1.00 Kelly T 25
MATH 253 03 STAT ANALYSIS OF DATA MWF 12:00PM-12:50P KRJH 203 1.00 Kelly T 25
MATH 254 01 STAT MODELING&APPLICATN MWF 11:00AM-11:50A KRJH 203 1.00 Kuruwita C 25
MATH 313 01 KNOT THEORY MWF 01:15PM-02:05P JHSN 222 1.00 Bedient R 40
MATH 314W01 REAL ANALYSIS MWF 08:30AM-09:20A BEN 201 1.00 Kantrowitz R 20
MATH 314W02 REAL ANALYSIS MWF 10:00AM-10:50A BEN 201 1.00 Kantrowitz R 20
MATH 315 01 FUNCTIONAL ANALYSIS MWF 12:00PM-12:50P BEN 104 1.00 Kantrowitz R 40
MATH 325W01 MODERN ALGEBRA MWF 09:00AM-09:50A JHSN 305 1.00 Boutin D 20
MATH 335 01 DIFFERENTIAL EQUATION II MWF 10:00AM-10:50A JHSN 224 1.00 LeMasurier M 40
MATH 352 01 STAT THEORY&APPLICATNS MWF 01:00PM-01:50P KRJH 203 1.00 Kuruwita C 40
MUSIC104 01 MASTERPIECES WESTERN MUSIC TR 10:30AM-11:45A SCHA 108 1.00 Hopkins R 40 R
MUSIC109 01 FUNDAMENTL THEORIES MUSIC MWF 10:00AM-10:50A SCHA 108 1.00 Carter R 40
MUSIC125 01 APPLIED MUSIC 0.25 Raschella J 150 R
MUSIC125 05 APPLIED MUSIC 0.25 Best S 150 R
MUSIC125 06 APPLIED MUSIC 0.25 Johns J 150 R
MUSIC125 10 APPLIED MUSIC 0.25 Balestra R 150 R
MUSIC125 13 APPLIED MUSIC 0.25 Kolb L 150 R
MUSIC125 16 APPLIED MUSIC 0.25 Pellman C 150 R
MUSIC125 17 APPLIED MUSIC 0.25 Beevers S 150 R
MUSIC125 20 APPLIED MUSIC 0.25 Charbonneau L 150 R
MUSIC125 25 APPLIED MUSIC 0.25 Montalbano R 150 R
MUSIC125 29 APPLIED MUSIC 0.25 Pugh D 150 R
MUSIC125 33 APPLIED MUSIC 0.25 Valli U 150 R
MUSIC125 34 APPLIED MUSIC 0.25 Strong S 150 R
MUSIC125 40 APPLIED MUSIC 0.25 West J 150 R
MUSIC125 41 APPLIED MUSIC 0.25 Sprole J 150 R
MUSIC125 44 APPLIED MUSIC 0.25 Buchman H 150 R
MUSIC125 45 APPLIED MUSIC 0.25 James N 150 R
MUSIC125 48 APPLIED MUSIC 0.25 Brewster C 150 R
MUSIC125 50 APPLIED MUSIC 0.25 Lutters E 150 R
MUSIC125 51 APPLIED MUSIC 0.25 Rovit P 150 R
MUSIC126 01 APPLIED MUSIC 0.50 Raschella J 150 R
MUSIC126 02 APPLIED MUSIC 0.50 Gustafson E 150 R
MUSIC126 04 APPLIED MUSIC 0.50 Rowe M 150 R
MUSIC126 06 APPLIED MUSIC 0.50 Johns J 150 R
MUSIC126 10 APPLIED MUSIC 0.50 Balestra R 150 R
MUSIC126 13 APPLIED MUSIC 0.50 Kolb L 150 R
MUSIC126 17 APPLIED MUSIC 0.50 Beevers S 150 R
MUSIC126 20 APPLIED MUSIC 0.50 Charbonneau L 150 R
MUSIC126 25 APPLIED MUSIC 0.50 Montalbano R 150 R
MUSIC126 26 APPLIED MUSIC 0.50 Garland J 150 R
MUSIC126 29 APPLIED MUSIC 0.50 Pugh D 150 R
MUSIC126 33 APPLIED MUSIC 0.50 Valli U 150 R
MUSIC126 34 APPLIED MUSIC 0.50 Strong S 150 R
MUSIC126 40 APPLIED MUSIC 0.50 West J 150 R
MUSIC126 41 APPLIED MUSIC 0.50 Sprole J 150 R
MUSIC126 44 APPLIED MUSIC 0.50 Buchman H 150 R
MUSIC126 45 APPLIED MUSIC 0.50 James N 150 R
MUSIC126 48 APPLIED MUSIC 0.50 Brewster C 150 R
MUSIC126 49 APPLIED MUSIC 0.50 DiAngelo E 150 R
MUSIC126 50 APPLIED MUSIC 0.50 Lutters E 150 R
MUSIC126 51 APPLIED MUSIC 0.50 Rovit P 150 R
MUSIC142 01 CHOIR MW 07:00PM-09:00P SCHA 201 0.25 Kolb G 40
MUSIC142 05 MASTERWORKS CHORALE SU 07:00PM-09:00P WELN HALL 0.25 Kolb G 40
MUSIC142 06 ORCHESTRA TR 07:00PM-09:00P WELN HALL 0.25 Buchman H 40
MUSIC142 08 JAZZ ENSEMBLE TR 04:00PM-06:00P WELN HALL 0.25 Woods M 40
MUSIC142 10 JAZZ IMPROVISATION W 04:00PM-06:00P LIST 106 0.25 Woods M 150
MUSIC202 01 MUSIC EUR&AMER SINCE 1800 MW 01:00PM-02:15P SCHA 108 1.00 Hopkins R 40
MUSIC225 04 SOLO PERFORMANCE 0.25 Rowe M 150 R
MUSIC225 13 SOLO PERFORMANCE 0.25 Kolb L 150 R
MUSIC225 16 SOLO PERFORMANCE 0.25 Pellman C 150 R
MUSIC225 26 SOLO PERFORMANCE 0.25 Garland J 150 R
MUSIC225 48 SOLO PERFORMANCE 0.25 Brewster C 150 R
MUSIC226 01 SOLO PERFORMANCE 0.50 Raschella J 150 R
MUSIC226 04 SOLO PERFORMANCE 0.50 Rowe M 150 R
MUSIC226 13 SOLO PERFORMANCE 0.50 Kolb L 150 R
MUSIC226 16 SOLO PERFORMANCE 0.50 Pellman C 150 R
MUSIC226 17 SOLO PERFORMANCE 0.50 Beevers S 150 R
MUSIC226 25 SOLO PERFORMANCE 0.50 Montalbano R 150 R
MUSIC226 32 SOLO PERFORMANCE 0.50 Kolsky A 150 R
MUSIC226 34 SOLO PERFORMANCE 0.50 Strong S 150 R
MUSIC226 40 SOLO PERFORMANCE 0.50 West J 150 R
MUSIC226 41 SOLO PERFORMANCE 0.50 Sprole J 150 R
MUSIC226 44 SOLO PERFORMANCE 0.50 Buchman H 150 R
MUSIC226 48 SOLO PERFORMANCE 0.50 Brewster C 150 R
MUSIC226 51 SOLO PERFORMANCE 0.50 Rovit P 150 R
MUSIC242 02 COLLEGE HILL SINGERS R
M
12:00PM-12:50P
09:00PM 10:00P
SCHA 201
SCHA 201
0.25 Kolb G 40
MUSIC245 01 MUSIC IN AMER FILM TR
F
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
KRJH 005
KRJH 125
1.00 Hamessley L 40
MUSIC262 01 AFR-AMER. POPULAR MUSIC TR 09:00AM-10:15A SCHA 108 1.00 Woods M 40
MUSIC280 01 INTERMEDIATE AURAL SKILLS TF 12:00PM-12:50P SCHA 201 0.50 Hamessley L 40
MUSIC309 01 MUSICAL FORMS MW 11:00AM-12:15P SCHA 108 1.00 Hopkins R 40
MUSIC326 34 ADVANCED SOLO PERFORMANCE 0.50 Strong S 150 R
MUSIC362 01 AFR-AMER POPULAR MUSIC TR 09:00AM-10:15A SCHA 108 1.00 Woods M 40
MUSIC368 01 SEM MUSICAL COMPOSTION W 01:00PM-04:00P KTSA 143 1.00 Carter R 12
MUSIC369 01 ADV MUSICAL COMPOSITION-I.C. 0.25 Carter R 3
MUSIC380 01 ADV. AURAL SKILLS TF 12:00PM-12:50P SCHA 108 0.50 Hamessley L 40 R
MUSIC420 01 SEM AMER FOLK REVIVALS TR 02:30PM-03:45P SCHA 108 1.00 Hamessley L 12
NEURO198 07 COLLABORATIVE RESEARCH 0.25 List A 40 R
NEURO201 01 STATS & RESEARCH METHODS MWF 10:00AM-10:50A SCCT 3021 1.00 McKee T 40
NEURO201 02 STATS & RESEARCH METHODS MWF 11:00AM-11:50A SCCT 3021 1.00 McMahon C 40
NEURO204 01 HUMAN NEUROPSYCHOLOGY MW 08:30AM-09:45A SCCT 3021 1.00 List A 40
NEURO204 02 HUMAN NEUROPSYCHOLOGY WF 01:00PM-02:15P SCCT 3021 1.00 Thiruchselvam R 40
NEURO330 01 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
T
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
NEURO330 02 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
W
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
ORCOM100 01 PRIN ORAL PRESENTATION
NOTE: 1/26/15 - 3/11/15
MW 12:00PM-12:50P KRJH 222A 0.25 Helmer J 18 R
ORCOM210 01 RHETORICAL ACT TR 02:30PM-03:45P KRJH 222A 1.00 Helmer J 18 R
PHIL 117 01 INTRO POLITICAL THEORY TR 09:00AM-10:15A KRJH 127 1.00 Cannavo P 40 R
PHIL 117 02 INTRO POLITICAL THEORY TR 10:30AM-11:45A KRJH 127 1.00 Cannavo P 41 R
PHIL 203 01 HIST WEST PHIL (MOD) TR 09:00AM-10:15A SCCT 3024 1.00 Marcus R 40
PHIL 218 01 BIOMEDICAL ETHICS TR 10:30AM-11:45A ROOT 204 1.00 Lopez T 16 R
PHIL 218 02 BIOMEDICAL ETHICS TR 02:30PM-03:45P ROOT 204 1.00 Lopez T 16 R
PHIL 221 01 FOOD AND PHILOSOPHY TR 01:00PM-02:15P KRJH 102 1.00 Plakias A 40 R
PHIL 221 02 FOOD AND PHILOSOPHY TR 09:00AM-10:15A BEN 104 1.00 Plakias A 40
PHIL 228 01 PHILOSOPHY AND FILM WF
R
02:30PM-03:45P
07:00PM 10:00P
BEN 105
BEN 201
1.00 Doran K 40
PHIL 235 01 ENVIRONMENTAL ETHICS WF 01:00PM-02:15P BEN 105 1.00 Doran K 40 R
PHIL 242W01 THE BLACK SELF TR 10:30AM-11:45A BEN 105 1.00 Franklin A 20 R
PHIL 281W01 PHIL AS SPRIITUAL QUEST F 01:00PM-04:00P ARTH 116 1.00 Ravven H 20
PHIL 355W01 CONTEMPORARY PHILOSOPHY TR 10:30AM-11:45A PHIL BLDG 1.00 Edwards D 20 R
PHIL 405 01 SM METAPHYS:KNOWLDGE & MATH TR 01:00PM-02:15P KRJH 123 1.00 Marcus R 12 R
PHIL 447 01 SEM ETHICS: HAPPINESS M 01:00PM-04:00P SCCT G042 1.00 Werner R 12 R
PHIL 463 01 SEM METAPHYSICS:NIETZSCHE W 01:00PM-04:00P PHIL BLDG 1.00 Franklin A 12 R
PHIL 473 01 SEM: SIMONE DE BEAUVOIR T 01:00PM-04:00P PHIL BLDG 1.00 Janack M 12 R
PHYED101 W01 AEROBICS-WINTER II MW 10:00AM-10:45A BLOO 201 0.00 Glaser E 25
PHYED103 S01 BADMINTON-SPRING MW 01:00PM-01:45P ALGY 200 0.00 Friedman J 12
PHYED103 S02 BADMINTON-SPRING TR 09:30AM-10:15A ALGY 200 0.00 Sinisgalli V 12
PHYED103 S03 BADMINTON - SPRING MW 11:00AM-11:45A ALGY 200 0.00 Murray D 12
PHYED103 W01 BADMINTON-WINTER II TR 11:00AM-11:45A ALGY 200 0.00 Murray D 12
PHYED103 W02 BADMINTON-WINTER II MW 10:00AM-10:45A ALGY 200 0.00 Hull E 12
PHYED103 W03 BADMINTON-WINTER II MW 11:00AM-11:45A ALGY 200 0.00 Barnard S 12
PHYED104 S01 BEG. SWIMMING-SPRING MW 11:00AM-11:45A BRSP 100 0.00 Escobar A 4
PHYED104 S02 BEG. SWIMMING-SPRING TR 11:00AM-11:45A BRSP 100 0.00 Davis T 4
PHYED104 S03 BEG. SWIMMING-SPRING TR 02:30PM-03:15P BRSP 100 0.00 Escobar A 4
PHYED104 W01 BEG SWIMMING-WINTER II MW 01:00PM-01:45P BRSP 100 0.00 Escobar A 4
PHYED104 W02 BEG SWIMMING-WINTER II TR 11:00AM-11:45A BRSP 100 0.00 Davis T 4
PHYED106 S01 FITNESS-SPRING MW 10:00AM-10:45A BLOO CTR 0.00 McNamara E 18
PHYED106 S02 FITNESS-SPRING MW 11:00AM-11:45A BLOO CTR 0.00 Stockwell A 18
PHYED106 S03 FITNESS-SPRING TR 01:00PM-01:45P BLOO CTR 0.00 Collins M 18
PHYED106 W01 FITNESS-WINTER II TR 09:30AM-10:15A BLOO CTR 0.00 Johansmeyer M 18
PHYED106 W02 FITNESS-WINTER II TR 11:00AM-11:45A BLOO CTR 0.00 Stockwell A 18
PHYED106 W03 FITNESS-WINTER II MW 10:00AM-10:45A BLOO CTR 0.00 Fallon-Oben H 18
PHYED106 W04 FITNESS-WINTER II MW 01:00PM-01:45P BLOO CTR 0.00 Haberbusch R 18
PHYED106 W05 FITNESS - WINTER II MW 11:00AM-11:45A FLDH 100 0.00 Cipicchio P 18
PHYED107 S01 FREE WEIGHTS-SPRING TR 01:00PM-01:45P BLOO 216 0.00 Wright M 15
PHYED107 S02 FREE WEIGHTS-SPRING MW 01:00PM-01:45P BLOO 216 0.00 Haberbusch R 15
PHYED107 S03 FREE WEIGHTS-SPRING MW 11:00AM-11:45A BLOO 216 0.00 Miller J 15
PHYED107 W01 FREE WEIGHTS-WINTER II MW 10:00AM-10:45A BLOO 216 0.00 McNamara E 15
PHYED107 W02 FREE WEIGHTS-WINTER II MW 01:00PM-01:45P BLOO 216 0.00 McSharry S 15
PHYED107 W03 FREE WEIGHTS-WINTER II TR 09:30AM-10:15A BLOO 216 0.00 Weber R 15
PHYED107 W04 FREE WEIGHTS-WINTER II TR 11:00AM-11:45A BLOO 216 0.00 Collins M 15
PHYED107 W05 FREE WEIGHTS-WINTER II MW 09:00AM-09:45A BLOO 216 0.00 Laster K 15
PHYED108 S01 GOLF-SPRING MW 11:00AM-11:45A GOLF CRSE 0.00 Byrnes T 12
PHYED108 S02 GOLF - SPRING TR 11:00AM-11:45A GOLF CRSE 0.00 Stetson S 12
PHYED110 S01 JOGGING-SPRING MW 11:00AM-11:45A PRIT TRACK 0.00 McNamara E 12
PHYED110 W01 JOGGING - WINTER II TR 09:30AM-10:15A PRIT TRACK 0.00 Meeks J 12
PHYED111 01 LIFEGUARDING MW 10:00AM-10:45A BRSP 100 0.00 Davis T 15
PHYED113 W01 TONING - WINTER II TR 09:30AM-10:15A FLDH 102 0.00 Hartpence J 18
PHYED115 S01 RACQUETBALL-SPRING MW 10:00AM-10:45A FLDH RQTB 0.00 Nizzi P 6
PHYED115 S02 RACQUETBALL-SPRING MW 11:00AM-11:45A FLDH RQTB 0.00 Nizzi P 6
PHYED115 S03 RACQUETBALL-SPRING TR 09:30AM-10:15A FLDH RQTB 0.00 McDonald G 6
PHYED115 S04 RACQUETBALL - SPRING TR 11:00AM-11:45A FLDH RQTB 0.00 Gilligan C 6
PHYED115 W01 RACQUETBALL-WINTER II TR 11:00AM-11:45A FLDH RQTB 0.00 McDonald G 6
PHYED115 W02 RACQUETBALL-WINTER II TR 09:30AM-10:15A FLDH RQTB 0.00 Murray D 6
PHYED115 W03 RACQUETBALL-WINTER II MW 10:00AM-10:45A FLDH RQTB 0.00 Gilligan C 6
PHYED115 W04 RACQUETBALL-WINTER II MW 11:00AM-11:45A FLDH RQTB 0.00 Gilligan C 6
PHYED115 W05 RACQUETBALL-WINTER II MW 09:00AM-09:45A FLDH RQTB 0.00 Barnard S 6
PHYED116 S01 BEG ROCK CLIMBING-SPRING R 02:30PM-04:00P BLOO WALL 0.00 Jillings S 12
PHYED116 S02 BEG ROCK CLIMBING - SPRING T 02:30PM-04:00P TBA TBA 0.00 Jillings A 12
PHYED116 W01 BEG ROCK CLIMBING-WINTER II R 02:30PM-04:00P BLOO WALL 0.00 Jillings S 12
PHYED119 W01 SKATING-WINTER II
NOTE: LIMITED # AND SIZE SKATES AVAILABLE.
MW 11:00AM-11:45A SAGE RINK 0.00 Hull B 15
PHYED119 W02 SKATING-WINTER II
NOTE: LIMITED # AND SIZE SKATES AVAILABLE.
TR 11:00AM-11:45A SAGE RINK 0.00 Mobley M 15
PHYED119 W03 SKATING - WINTER II
NOTE: LIMITED # AND SIZE SKATES AVAILABLE.
MW 10:00AM-10:45A SAGE RINK 0.00 Lamborn J 15
PHYED120 S01 SQUASH-SPRING TR 11:00AM-11:45A LITS CRTS 0.00 King J 10
PHYED120 W02 SQUASH-WINTER II MW 11:00AM-11:45A LITS CRTS 0.00 King J 10
PHYED120 W03 SQUASH-WINTER II TR 09:30AM-10:15A LITS CRTS 0.00 King J 10
PHYED121 S01 TENNIS-SPRING MW 11:00AM-11:45A GRAY CRTS 0.00 Mathews B 12
PHYED121 S02 TENNIS-SPRING MW 02:30PM-03:15P GRAY CRTS 0.00 Haberbusch R 12
PHYED121 S03 TENNIS - SPRING TR 09:30AM-10:15A GRAY CRTS 0.00 Barr R 12
PHYED122 S01 VOLLEYBALL - SPRING MW 10:00AM-10:45A ALGY 200 0.00 Falkowitz L 14
PHYED122 W01 VOLLEYBALL-WINTER II TR 01:00PM-01:45P ALGY 200 0.00 Ujvary B 14
PHYED125 S01 ATHLETIC TRAINING-SPRING TR 11:00AM-11:45A FLDH TRAIN 0.00 Kowell S 12
PHYED127 S01 YOGA-SPRING MW 09:00AM-09:45A BLOO 201 0.00 Kloidt P 25
PHYED127 W01 YOGA-WINTER II TR 11:00AM-11:45A BLOO 201 0.00 Kloidt P 25
PHYED128 W01 SELF-DEFENSE-WINTER II W 03:00PM-04:30P BLOO 201 0.00 Gentile W 12
PHYED131 W01 LAP SWIM - WINTER II TR 08:00AM-08:45A BRSP 100 0.00 Thompson D 16
PHYED135 S01 BASKETBALL - SPRING TR 01:00PM-01:45P ALGY 200 0.00 Mason A 12
PHYED135 W01 BASKETBALL - WINTER II TR 09:30AM-10:15A ALGY 200 0.00 Cipicchio P 12
PHYED136 W01 INDOOR ROWING-WINTER II TR 11:00AM-11:45A ALGY 303 0.00 Weber R 18
PHYED136 W02 INDOOR ROWING-WINTER II MW 11:00AM-11:45A ALGY 303 0.00 Ricker S 18
PHYED138 S01 SPINNING-SPRING MW 10:00AM-10:45A BLOO MEZZ 0.00 Glaser E 14
PHYED138 W01 SPINNING-WINTER II TR 09:30AM-10:15A BLOO MEZZ 0.00 McDonald G 14
PHYED138 W02 SPINNING-WINTER II MW 09:00AM-09:45A BLOO MEZZ 0.00 Glaser E 14
PHYED140 S01 BOCCE BALL - SPRING MW 01:00PM-01:45P STEU FLD 0.00 Hind J 8
PHYED206 S01 DYNAMIC FITNESS-SPRING MW 08:00AM-08:45A CRAF FLD 0.00 Murray D 80
PHYED206 S02 DYNAMIC FITNESS-SPRING TR 08:00AM-08:45A FLDH 100 0.00 Gilligan C 80
PHYED206 S03 DYNAMIC FITNESS-SPRING TR 08:00AM-08:45A FLDH 100 0.00 McDonald G 80
PHYED206 S04 DYNAMIC FITNESS-SPRING MW 08:00AM-08:45A FLDH 100 0.00 Glaser E 80
PHYED206 S05 DYNAMIC FITNESS - SPRING TR 08:00AM-08:45A FLDH 100 0.00 Ujvary B 80
PHYED206 W01 DYNAMIC FITNESS-WINTER II TR 08:00AM-08:45A BLOO CTR 0.00 Kloidt P 80
PHYED206 W03 DYNAMIC FITNESS-WINTER II TR 08:00AM-08:45A BLOO CTR 0.00 Byrnes T 80
PHYS 105 01 SURVEY OF PHYSICS
NOTE: STUDENTS WHO ENROLL IN PHYS 105 MUST SIGN UP FOR PHYS 105L.
MWF 09:00AM-09:50A SCCT G041 1.00 Silversmith A 40
PHYS 105L01 SURVEY OF PHYSICS LAB T 01:00PM-04:00P SCCT G032 0.00 Lark A 20
PHYS 105L02 SURVEY OF PHYSICS LAB W 01:00PM-04:00P SCCT G032 0.00 Silversmith A 20
PHYS 105L03 SURVEY OF PHYSICS LAB R 01:00PM-04:00P SCCT G032 0.00 Collett B 20
PHYS 120 01 HOW THINGS WORK MWF 01:00PM-01:50P SCCT G041 1.00 Jones G 45
PHYS 195 01 WAVES AND FIELDS
NOTE: STUDENTS WHO ENROLL FOR PHYS 195 MUST SIGN UP FOR PHYS 195L
MWF 10:00AM-10:50A SCCT G041 1.00 Brown K 40
PHYS 195L01 WAVES & FIELDS LAB T 01:00PM-04:00P SCCT G034 0.00 Jones G 14
PHYS 195L02 WAVES & FIELDS LAB W 01:00PM-04:00P SCCT G034 0.00 Brown K 13
PHYS 195L03 WAVES & FIELDS LAB R 01:00PM-04:00P SCCT G034 0.00 Lark A 13
PHYS 205 01 PHYSICS II
NOTE: STUDENTS WHO ENROLL FOR PHYS 205 MUST ALSO SIGN UP FOR PHYS 105L
MWF 11:00AM-11:50A SCCT G041 1.00 Bunk D 40
PHYS 245 01 ELECTRONICS & COMPUTERS MWF 11:00AM-12:50P SCCT G025 1.00 Collett B 18
PHYS 295 01 ELECTROMAGNETISM MWF 10:00AM-10:50A SCCT G047 1.00 Andrews M 40
PHYS 325 01 GENERAL RELATIVITY TR 10:30AM-11:45A SCCT G047 1.00 Brown K 40
PHYS 340 01 TOPIC QUANTUM PHYSICS MWF 01:00PM-01:50P SCCT G047 1.00 Andrews M 40
PHYS 390W01 RESEARCH SEMINAR MWF 11:00AM-11:50A SCCT G047 1.00 Silversmith A 20
PHYS 450 01 QUANTUM THEORY MWF 02:30PM-03:45P SCCT G047 1.00 Bunk D 12
PPOL 382W01 TOPIC PUBLIC POLICY TR 01:00PM-02:15P LIB 213 1.00 Wyckoff P 20
PPOL 382W02 TOPIC PUBLIC POLICY TR 02:30PM-03:45P LIB 213 1.00 Wyckoff P 20
PSYCH101 01 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 10:00AM-10:50A SCCT 2048 1.00 Smith C 40
PSYCH101 02 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 11:00AM-11:50A SCCT 2048 1.00 Smith C 40 R
PSYCH101 03 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 12:00PM-12:50P SCCT 3021 1.00 List A 40 R
PSYCH101 04 INTRO TO PSYCHOLOGY TR 10:30AM-11:45A SCCT 3021 1.00 Grysman A 40 R
PSYCH201 01 STATS & RESEARCH METHODS MWF 10:00AM-10:50A SCCT 3021 1.00 McKee T 40
PSYCH201 02 STATS & RESEARCH METHODS MWF 11:00AM-11:50A SCCT 3021 1.00 McMahon C 40
PSYCH204 01 HUMAN NEUROPSYCHOLOGY MW 08:30AM-09:45A SCCT 3021 1.00 List A 40
PSYCH204 02 HUMAN NEUROPSYCHOLOGY WF 01:00PM-02:15P SCCT 3021 1.00 Thiruchselvam R 40
PSYCH312W01 ENVIRONMENTAL PSYCHOLOGY TR
TR
01:00PM-02:30P
02:30PM 04:00P
SCCT 2048
SCCT 3039
1.00 Brick C 20
PSYCH330 01 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
T
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
PSYCH330 02 NEURAL PLASTICITY TR
W
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
PSYCH344 01 COGNITION&CONSCIOUSNESS TR 01:00PM-02:15P SCCT 3021 1.00 Grysman A 40
PSYCH348 01 MOTIVATION AND EMOTION MW 02:30PM-03:45P SCCT 3021 1.00 Smith C 40
PSYCH350 01 LIFESPAN DEVELOPMENT MWF 09:00AM-09:50A SCCT G042 1.00 McMahon C 40
PSYCH353 01 ADULT PSYCHOPATHOLOGY WF 01:00PM-02:15P SCCT G042 1.00 McKee T 40
PSYCH354 01 COUNSELING PSYCHOLOGY TR 02:30PM-03:45P SCCT 3024 1.00 Walden D 40
RELST133 01 AMER FREEDOM & RELG THGHT TR 09:00AM-10:15A CUPR 207 1.00 McArn J 16 R
RELST200W01 MOD JEWISH THGHT-POL&REL R 01:00PM-04:00P LIB 211 1.00 Ravven H 20
RELST224W01 INDIGENOUS REVITALIZATION TR 09:00AM-10:15A CUPR 203 1.00 Moss M 20
RELST232W01 RELIGION AND LANGUAGE TR 01:00PM-02:15P CUPR 203 1.00 Moss M 20
RELST239W01 NAT RITUALS&RELG FREEDOM MW 01:00PM-02:15P BEN 201 1.00 Schermerhorn J 20 R
RELST243W01 INDIGENOUS ORAL TRAD TR 02:30PM-03:45P CUPR 203 1.00 Moss M 20
RELST257W01 THE NEW TESTAMENT WF 02:30PM-03:45P BEN 207 1.00 Humphries-Brooks S 20
RELST281W01 PHIL AS SPIRITUAL QUEST F 01:00PM-04:00P ARTH 116 1.00 Ravven H 20
RELST291 01 IMAGINING RELIGIONS MW 02:30PM-03:45P BEN 201 1.00 Newell Q
Schermerhorn J
16
RELST300W01 MOD JEWISH THGHT-POL&REL R 01:00PM-04:00P LIB 211 1.00 Ravven H 20
RELST306W01 THE ROOTS OF WISDOM MWF 12:00PM-12:50P CUPR 207 1.00 Williams J 20
RELST310 01 SEM NATIVE ECOLOGIES TR 10:30AM-11:45A BEN 207 1.00 Schermerhorn J 12
RELST338 01 TOPIC: MORMONISM MW 01:00PM-02:15P CUPR 207 1.00 Newell Q 12
RELST421 01 RAGING GODS:SCORSESE&COPPOLA R
M
01:00PM-04:00P
07:00PM 10:00P
BEN 201
BEN 201
1.00 Humphries-Brooks S 12
RSNST169 01 INTRO TO RUSSIAN FILM MW 01:00PM-02:15P JHSN 305 1.00 Bartle J 40
RSNST213 01 POLITICS IN RUSSIA TR 02:30PM-03:45P KRJH 102 1.00 Rivera D 40
RSNST222 01 MODERN RUSSIAN HISTORY TR 09:00AM-10:15A KRJH 124 1.00 Keller S 40
RSNST333 01 TOPICS IN SURVEY RESEARCH WF 01:00PM-02:15P KRJH 124 1.00 Rivera S 12
RUSSN120 01 SECOND TERM RUSSIAN MWF
TBA
10:00AM-10:50A
TBA
LIB 209
TBA TBA
1.00 Bartle J 40
RUSSN220 01 FOURTH TERM RUSSIAN MWF
TBA
11:00AM-11:50A
TBA
LIB 209
TBA TBA
1.00 Bartle J 40
SOC 213 01 CULTURE AND SOCIETY TR 02:30PM-03:45P KRJH 101 1.00 Ellingson S 40 R
SOC 226 01 SOC HEALTH & ILLNESS WF 08:30AM-09:45A KRJH 125 1.00 DiCicco-Bloom B 40 R
SOC 278W01 RACE,CLASS,GENDER TR 09:00AM-10:15A KRJH 224 1.00 Kucinskas J 20 R
SOC 301W01 SOCIOLOGICAL THEORY TR 10:30AM-11:45A KRJH 109 1.00 Ellingson S 20
SOC 372 01 SOCIOLOGY OF DISABILITY W 01:00PM-04:00P LIB 211 1.00 DiCicco-Bloom B 12
THETR102 01 ACTING STYLES MW 11:00AM-12:15P KTSA 218 1.00 Cryer M 16 R
THETR105 01 LIVE DESIGN & PRODUCTN I TR
M
TBA
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
TBA
KTSA 220
KTSA 212
TBA TBA
1.00 Stoughton D
Holland A
4 R
THETR105 02 LIVE DESIGN & PRODUCTN I TR
T
TBA
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
TBA
KTSA 220
KTSA 212
TBA TBA
1.00 Stoughton D
Holland A
4 R
THETR105 03 LIVE DESIGN & PRODUCTN I TR
W
TBA
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
TBA
KTSA 220
KTSA 212
TBA TBA
1.00 Stoughton D
Holland A
4 R
THETR105 04 LIVE DESIGN & PRODUCTN I TR
R
TBA
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
TBA
KTSA 220
KTSA 212
TBA TBA
1.00 Stoughton D
Holland A
4 R
THETR106 01 OUT LOUD MW 01:00PM-02:15P KTSA 217 1.00 Cryer M 40
THETR213 01 LIGHTING DESIGN TR 09:00AM-10:15A KTSA 220 1.00 Stoughton D 12
THETR223 01 THEATRE & TRANSMEDIALITY W 01:00PM-04:00P KTSA 218 1.00 Bellini-Sharp C
Holland A
40
THETR248 01 INTRO TO QUEER THEATRE TR 02:30PM-03:45P KTSA 218 1.00 Latrell C 40
THETR302 01 ADV ACTING: SHAKESPEARE TR 01:00PM-02:15P KTSA 217 1.00 Bellini-Sharp C 16
THETR322 01 MEN ON STAGE MW 01:00PM-02:15P KRJH 142 1.00 Oh C 40
WMNST101W01 INTRO WOMEN STUDIES WF 01:00PM-02:15P BEN 207 1.00 Adair V 20 R
WMNST101W02 INTRO WOMEN STUDIES TR 09:00AM-10:15A BEN 105 1.00 Jones C 16
WMNST101W03 INTRO WOMEN STUDIES TR 02:30PM-03:45P BEN 207 1.00 Barry J 20 R
WMNST101W04 INTRO WOMEN STUDIES TR 02:30PM-03:45P BEN 105 1.00 Jones C 20
WMNST201W01 INTRO FEMINIST THOUGHT TR 10:30AM-11:45A BEN 201 1.00 Barry J 20
WMNST223 01 CRITICAL INTERSECTIONALITY MW 08:30AM-09:45A BEN 207 1.00 Okazawa-Rey M 40
WMNST322 01 MEN ON STAGE MW 01:00PM-02:15P KRJH 142 1.00 Oh C 40
WMNST334 01 WOMEN,GENDER&POLITICSFOOD MW 02:30PM-03:45P CUPR 111 1.00 Barry J 12
WMNST343W01 SEM WOMEN WRIT AGAINST GRAIN TR 01:00PM-02:15P CUPR 111 1.00 Adair V 20
WMNST372W01 UNRAVELING CLEOPATRA TR 01:00PM-02:15P CUPR 207 1.00 Haley S 20 R
WMNST391 01 QUEER/FEMINIST LIT THEORY TR 02:30PM-03:45P ROOT 203 1.00 Rabinowitz N 40
WMNST401 01 SEM THEORIES OF SEXUALITY TR 09:00AM-10:15A CUPR 111 1.00 Adair V 12
WMNST402 01 SEM GLOBAL FEMINISMS MW 01:00PM-02:15P CUPR 203 1.00 Okazawa-Rey M 12
WMNST550 01 SENIOR PROGRAM F 01:00PM-04:00P CUPR 203 1.00 Adair V 40
Cupola